منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • وبلاگ جولیان کاست | ایجاد، ذخیره و اعمال از پیش تنظیمات ویرایش در ماژول Develop در Lightroom Classic

وبلاگ جولیان کاست | ایجاد، ذخیره و اعمال از پیش تنظیمات ویرایش در ماژول Develop در Lightroom Classic

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
وبلاگ جولیان کاست | ایجاد، ذخیره و اعمال از پیش تنظیمات ویرایش در ماژول Develop در Lightroom Classic

در ویدیوی زیر، نحوه ایجاد، ذخیره و اعمال تنظیمات پیش‌فرض ویرایش در ماژول Develop در Lightroom Classic را خواهید آموخت.

در زیر نکات و اطلاعاتی در مورد ویرایش از پیش تنظیمات در Lightroom Classic آمده است:

ایجاد تنظیمات از پیش تعیین شده – Command + Shift + N (Mac) | Control + Shift + N (Win) برای ایجاد یک پیش تنظیم جدید.

اعمال از پیش تنظیمات – تنظیمات از پیش تنظیم شده را می توان روی تصاویر در ماژول Develop، ماژول Library با استفاده از Quick Develop و Painter Tool، و همچنین هنگام وارد کردن فایل ها (در پانل Apply در حین واردات) و هنگام استفاده از وارد کردن خودکار اعمال کرد.

تنظیمات از پیش تنظیم شده با هنگام متعادل کردن تنظیمات — اگر تنظیمات تراز سفیدی را در یک از پیش تعیین شده اعمال شده بر روی یک فایل Raw قرار دهید، و آن را از پیش تعیین شده روی یک فایل JPEG اعمال کنید، Lightroom Classic تلاش می کند تا تنظیم تعادل سفیدی معادل را اعمال کند (اما با استفاده از مقیاس JPEG). بنابراین، اصلاح تراز سفیدی JPEG (با استفاده از تنظیمات از پیش تعیین شده بر اساس فایل خام) لزوماً تقریبی است و نتایج از تصویری به تصویر دیگر متفاوت خواهد بود.

واردات از پیش تنظیم – برای وارد کردن یک پیش‌تنظیم، روی نماد «+» (به‌علاوه) در پنل Presets کلیک کنید و Import Presets را انتخاب کنید. فایل زیپ را انتخاب کنید تا لایت روم کلاسیک به طور خودکار تنظیمات از پیش تعیین شده را در محل صحیح قرار دهد. تنظیمات پیش‌تنظیم به‌عنوان فایل‌های XMP ذخیره می‌شوند و آن‌ها را در همه محصولات Lightroom، Camera Raw و Camera Raw به عنوان فیلتر در فتوشاپ سازگار و در دسترس می‌سازد.

صادرات از پیش تنظیم – برای صادر کردن یک پیش‌تنظیم (یا گروهی از پیش‌تنظیم‌ها، روی Control-Click (Mac) کلیک راست کنید (Win) یک گروه از پیش تعیین شده/پیش‌تنظیم (به جز موارد پیش‌فرض) و Export Group را انتخاب کنید.

تنظیمات از پیش مورد علاقه – اگر تعداد زیادی از پیش تنظیم ها دارید اما فقط از تعداد کمی از آنها به طور منظم استفاده می کنید، روی نام از پیش تعیین شده کلیک راست کرده (Control-click on Mac) و Add to Favorites را انتخاب کنید. گروهی از موارد دلخواه در بالای پانل Presets ظاهر می شود که یافتن آنها را آسان می کند.

تغییر نام تنظیمات از پیش تعیین شده – برای تغییر نام از پیش تعیین شده، روی (Control-click on Mac) کلیک راست کرده و Rename Preset را انتخاب کنید.

به روز رسانی تنظیمات از پیش تعیین شده – برای به‌روزرسانی یک پیش‌تنظیم، ابتدا تغییرات لازم را در تصویر انجام دهید، سپس روی (Control-click on Mac) کلیک راست کرده و «به‌روزرسانی با تنظیمات فعلی» را انتخاب کنید. از چک باکس ها برای انتخاب تنظیماتی که در حالت از پیش تعیین شده نگهداری می شوند استفاده کنید و گزینه Update را انتخاب کنید.

لغزنده مقدار از پیش تعیین شده – هنگام ایجاد یک پیش‌تنظیم، می‌توانید با تنظیم نوار لغزنده «مقدار» واقع در بالای پانل Presets تصمیم بگیرید که آیا به «تقویت» یا «پایین» پیش‌تنظیم اجازه دهید. توجه: لغزنده مقدار هر لغزنده فردی را که به عنوان بخشی از مقدار نسبی از پیش تعیین شده ذخیره شده اند حرکت می دهد – لغزنده هایی که به عنوان بخشی از پیش تنظیم ذخیره نشده اند تغییر نخواهند کرد.

مشاهده تنظیمات از پیش تعیین شده – اگر نمی‌خواهید پیش‌تنظیم‌ها در نمای Loupe پیش‌نمایش شوند، Preferences > Performance را انتخاب کنید و علامت «Enable preview of presets in Loupe» را بردارید. پیش‌تنظیم‌ها همچنان در پانل پیمایش پیش‌نمایش خواهند شد.

یافتن از پیش تنظیم های سفارشی – برای رفتن سریع به پوشه Develop presets، Preferences > Presets را انتخاب کنید و روی Show Lightroom Develop Presets کلیک کنید. یا روی هر تنظیم سفارشی در پنل Preset کلیک راست کنید (Control-click Mac) و Show in Finder (Mac) را انتخاب کنید | افشا در Explorer (Win).

نسخه فرآیند – هنگام ایجاد تنظیمات از پیش تعیین شده، نسخه فرآیند را اضافه کنید تا مطمئن شوید که در صورت ارتقاء یک ویژگی در نسخه‌های بعدی Lightroom Classic، از پیش تعیین شده تغییر نخواهد کرد.

از پیش تنظیم ناسازگار – اگر پیش‌تنظیمی برای کار با تصویر انتخاب‌شده در نظر گرفته نشده است (نمایه‌های دوربینی که برای عکس فعلی اعمال نمی‌شوند یا از پیش تنظیم‌هایی که فقط برای فایل‌های خام و به عنوان مثال JPEG اعمال می‌شوند) در تنظیمات پانل Presets به صورت محو و به صورت مورب ظاهر می‌شوند. توجه: برای پنهان کردن تنظیمات پیش‌تنظیم ناسازگار، Preferences > Presets > Visibility را انتخاب کنید و علامت “Show partally compatible development presets” را بردارید.

ذخیره از پیش تنظیمات با یک کاتالوگ – گزینه ذخیره از پیش تنظیم ها و قالب ها با یک کاتالوگ خاص به ویژه زمانی مفید است که شما نیاز به کار بر روی چندین رایانه مختلف دارید. به عنوان مثال، در یک محیط آموزشی “آزمایشگاه”، دانش آموز می تواند تمام تصاویر و کاتالوگ خود را بر روی یک درایو خارجی داشته باشد، که باعث می شود در هر جلسه “آزمایشگاه باز” به راحتی از یک ماشین به ماشین دیگر منتقل شود. اگر آنها Preferences > Presets > Location را انتخاب کنند و گزینه “Store Presets with Catalog” را علامت بزنند، هر پیش تنظیمی که کاربر ایجاد کرده است (مانند الگوهای ابرداده، از پیش تنظیمات توسعه و غیره) در همان پوشه کاتالوگ مرتبط ذخیره می شود (به جای مکان پیش فرض در دستگاه آزمایشگاه). مزیت آن این است که با هر کامپیوتری که کاتالوگ لایت روم خود را راه اندازی کنند، از پیش تنظیمات خود (و فقط از پیش تنظیمات خود) را خواهند دید. با این حال، هنگام کار بر روی یک رایانه، توصیه می‌کنم گزینه «فروش از پیش تنظیم‌ها با کاتالوگ» را علامت نزنید. در عوض، تنظیمات از پیش تعیین شده (و الگوها) را در مکان پیش فرض نگه دارید تا اگر با چندین فهرست کار می کنید، در دسترس باشند. توجه: در تنظیمات Lightroom > Presets > Default Settings چندین گزینه برای بازگرداندن تنظیمات پیش فرض به تنظیمات پیش فرض وجود دارد که می تواند در محیط های آموزشی نیز مفید باشد.

برش دسته ای تصویر – تنظیمات از پیش تعیین شده نمی توانند حاوی اطلاعات برش باشند، اما می توانید یک تصویر را تغییر دهید و سپس تنظیمات برش را بین تصاویر کپی و چسبانده و/یا همگام سازی کنید.

از پیش تنظیمات قابل تنظیم ISO ایجاد کنید — می‌توانید از پیش تنظیم‌های تطبیقی ​​ISO ایجاد کنید که به یک پیش‌تنظیم اجازه می‌دهد بسته به تنظیمات ISO، تنظیمات ویرایش متفاوتی را بر روی عکس‌های مختلف اعمال کند. برای مثال، می‌توانید یک پیش‌تنظیم تطبیقی ​​ISO ایجاد کنید که سطوح مختلف کاهش نویز یا شارپنینگ را روی تصاویر ISO بالا و پایین اعمال می‌کند. توجه: ایجاد پیش‌تنظیم ISO سفارشی فقط در صورتی ضروری است که مقادیر متفاوتی از تنظیمات پیش‌فرض Adobe را ترجیح دهید.

با تنظیمات تطبیقی ​​ISO، فقط باید مقادیر دو یا چند تصویر را از یک دوربین اختصاص دهید. این مقادیر بر اساس ISO تصویر واقعی درون یابی خواهند شد. لایت روم با چهار ایستگاه از پیش تنظیم ISO تطبیقی ​​(که در پوشه پیش‌فرض پیش‌تنظیمات یافت می‌شود) ارائه می‌شود – که به‌طور خاص طراحی شده‌اند تا به‌عنوان پیش‌فرض‌های خام اعمال شوند که مقادیر مختلف کاهش نویز را بر اساس ISO تصویر اعمال می‌کنند.

برای ایجاد ISO Adaptive Preset خود، موارد زیر را انجام دهید:

  • دو یا چند تصویر گرفته شده در مقادیر ISO مختلف را انتخاب کنید با همین دوربین. (این تنها راهی است که از پیش تنظیم تطبیقی ​​ISO منطقی است و عملی است).
وبلاگ جولیان کاست | ایجاد، ذخیره و اعمال از پیش تنظیمات ویرایش در ماژول Develop در Lightroom Classic
تصویر سمت چپ ISO = 100، تصویر سمت راست ISO = 2500.
  • تنظیمات تصویر را به دلخواه ویرایش کنید.
وبلاگ جولیان کاست | ایجاد، ذخیره و اعمال از پیش تنظیمات ویرایش در ماژول Develop در Lightroom Classic
روشنایی برای تصویر 100 ISO (سمت چپ) کمی افزایش یافت، در حالی که روشنایی و رنگ برای تصویر 2500 ISO (راست) افزایش یافت.
  • در حالی که تصاویر هنوز انتخاب شده اند، روی نماد مثبت (+) در پانل Presets کلیک کرده و Create Preset را انتخاب کنید.
وبلاگ جولیان کاست | ایجاد، ذخیره و اعمال از پیش تنظیمات ویرایش در ماژول Develop در Lightroom Classic
  • در کادر محاوره‌ای New Development Preset، تنظیمات مورد نظر را برای درج در پیش‌تنظیم انتخاب کنید و مطمئن شوید که «Create Custom ISO Preset» را در زیر تنظیمات ISO فعال کنید. توجه: از آنجایی که پیش تنظیم های تطبیقی ​​ISO از نظر بصری قابل تشخیص نیستند، ممکن است بخواهید ISO را به عنوان بخشی از نام قرار دهید یا از پیش تنظیم های تطبیقی ​​ISO را در گروه از پیش تعیین شده خود قرار دهید.
وبلاگ جولیان کاست | ایجاد، ذخیره و اعمال از پیش تنظیمات ویرایش در ماژول Develop در Lightroom Classic
  • روی Create کلیک کنید تا Preset = ISO Adaptive شود. توجه: اگر دو یا چند تصویر با مقادیر ISO متفاوت انتخاب نشده باشند، “Create ISO Adaptive Preset” غیرفعال می شود. هنگام اعمال از پیش تعیین شده، Lightroom Classic به طور خودکار مقدار صحیح نویز را برای تصاویر با مقادیر ISO مختلف درون یابی می کند.

تنظیمات پیش فرض خام – برای یادگیری نحوه استفاده از تنظیمات پیش‌فرض برای سفارشی کردن تنظیمات خام پیش‌فرض Lightroom Classic، لطفاً به این پست مراجعه کنید: نحوه سفارشی کردن تنظیمات خام پیش‌فرض Lightroom Classic (نسخه 9.3).